olejowanie włosów

Olejowanie włosów – teoria i przykładowe mycie

Jak olejować włosy? Jak powinno wyglądać mycie z olejowaniem? Dlaczego uważam, że to jest jeden z najważniejszych elementów świadomej pielęgnacji włosów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule!

Dlaczego warto olejować włosy?

Olejowanie dostarcza włosom emolientów, a one stanowią podstawę pielęgnacji i tworzą na powierzchni ochronny film. Dobrze dobrany olej sprawi, że włosy będą wygładzone, miękkie, błyszczące i zdyscyplinowane.

Jak dobrać olej?

Olej dobieramy do porowatości włosów. Tutaj znajdziesz na ten temat cały film. Porowatością nazywamy stopień odchylenia łusek od włosa. Wyróżniamy trzy podstawowe typy włosów: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Wysoka porowatość oznacza mocne odchylenie łusek – to najczęściej włosy rozjaśniane, farbowane i kręcone. Im niższa porowatość tym pasma są uważane za zdrowsze, ponieważ łuski bardziej przylegają.

Metody olejowania, czyli jak olejować kręcone włosy?

Olejowanie na sucho polega na nałożeniu oleju przed myciem na suche włosy. Największą zaletą tej metody jest fakt, że dostarczymy pasmom dużej dawki emolientów. Jednak nie powinniśmy używać tylko jej, ponieważ tworząc na powierzchni włosa film, ograniczymy możliwość wniknięcia humektantów i protein do środka.

Olejowanie na mokro jest bardzo podobne do poprzedniej metody, z tą różnicą, że olej nakładamy na zmoczone wcześniej pasma. Uwaga – to nie jest sposób na nawilżenie włosów, bo woda sama w sobie nie jest humektantem. Aby nawilżyć włosy, potrzebna jest woda i humektant, czyli np. miód, gliceryna.

Olejowanie na podkład lub odżywkę dostarczy włosom nie tylko emolientów, ale również humektantów lub protein – w zależności od tego, co nałożymy wcześniej.

Emulgowanie, czyli jak zmyć olej z włosów?

Zmywanie oleju z włosów to bardzo ważny etap olejowania. Jeśli go olejemy (hehe), to po wysuszeniu pasma będą wyglądały na tłuste. Jak temu zapobiec? Po pierwszym zmyciu oleju nałóż odżywkę i wczesz ją. Najlepiej do tego użyć najprostszej, najtańszej odżywki z łagodną substancją myjącą (np. Behentrimonium Chloride), ale bez silikonów – na przykład Kallosa Color, Isany Color Shine, Isany Intensive Care lub Isany Silky Gloss.

Mycie włosów razem z olejowaniem

Jak wpleść olejowanie w mycie? Oto moja przykładowa rutyna!

  1. Rozczesuję włosy na sucho.
  2. Moczę je letnią wodą.
  3. Nakładam odżywkę (np. ekspresową maskę Cafe Mimi).
  4. Nakładam olej (np. z pestek winogron).
  5. Czeszę włosy, aby produkty wszędzie dotarły.
  6. Nakładam czepek lub turban i czekam 15-20 minut.
  7. Ściągam turban i moczę włosy.
  8. Nakładam odżywkę, którą zemulguję olej (np. Kallos Color).
  9. Myję skórę głowy delikatnym szamponem (np. Petal Fresh Tea Tree).
  10. Spłukuję szampon i odżywkę.
  11. Nakładam odżywkę, którą zamknę pielęgnację (np. OnlyBio Hair Balance odżywka emolientowa).
  12. Stylizuję włosy – najpierw nakładam odżywkę bez spłukiwania lub krem (np. Cantu Aktywator Avocado) metodą praying hands, ugniatam, nakładam żel (np. Syoss Power Hold Man) i jeszcze raz ugniatam.
  13. Suszę suszarką z dyfuzorem lub naturalnie.

Protip! Wczesuj odżywki/oleje we włosy, dzięki temu produkt dojdzie w każdy zakamarek!

Jak długo trzymać olej na włosach?

To zależy głównie od metody i porowatości. Jeśli nakładasz olej na mokre włosy, nie trzymaj go dłużej niż 30-40 minut, aby nie rozpulchnić pasm. Z kolei jeśli olejujesz na sucho, możesz go trzymać na włosach kilka godzin, a nawet przez całą noc. Wysokoporowate pasma powinny polubić się z długim trzymaniem oleju, ale im porowatość niższa, tym bardziej pilnowałabym czasu.

Jak często olejować włosy?

Tutaj odpowiedź brzmi podobanie – to zależy. Tym razem pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim upodobania i porowatość. Wysokopory można (a nawet zalecałabym!) olejować co mycie. Włosom średnioporowatym powinno wystarczyć nakładanie oleju co 2-3 mycia, a niskopory mogą to robić jeszcze rzadziej, nawet co 3-4 mycia. Dopasuj częstotliwość potrzeb swoich pasm.

Po czym poznać, czy dany olej pasuje włosom?

W jednym z ostatnich postów dodałam planszę, na której zebrałam najpopularniejsze objawy miłości i nienawiści Twoich włosów z danym olejem – zapisz ją, aby móc w każdej chwili na nią zerknąć!

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące olejowania włosów, chętnie na nie odpowiem! Zadaj je w komentarzu!

One thought on “Olejowanie włosów – teoria i przykładowe mycie

  1. emulgowanie wlosow jest mega wazne, trzeba o tym pamietac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.