Dlaczego potrzebujesz kreatywności na co dzień?

Bez względu na to czy się uczysz, pracujesz, albo rozwijasz własny biznes lub inne przedsięwzięcie potrzebujesz pomysłów na ułatwienie codziennych obowiązków, tak aby mieć jak najwięcej czasu dla siebie.

Czasem wystarczy przeczytać kilka postów na blogach związanych z efektywną nauką czy organizacją czasu, jednak to nie zawsze wystarczy. Przy regularnych zadaniach owszem, ale co jeśli przyjdzie Ci się zmierzyć z czymś co wymaga wymyślenia jakiegoś rozwiązania? Zaczynasz kombinować wyrywając sobie przy tym włosy z głowy. Znasz to uczucie bezradności jakie Ci wtedy towarzyszy, prawda? Ja również. Czasem udaje nam się wymyślić coś od razu, a czasem zajmuje to wieki. Dlaczego? W tym momencie pewnie obwiniasz się za to, że… nie jesteś kreatywna. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ według Donalda Winnicotta, dwudziestowiecznego psychoanalityka, każdy rodzi się kreatywny. 

Smutna prawda jest taka, że na etapie edukacji ta kreatywność jest zabijana, a my jesteśmy wkładane do takich samych pudełek, z czego powstaje wielka linia produkcyjna. Oczywiście, pewnie gdzieś istnieją szkoły, które wspierają pomysłowość na równi z umiejętnością tabliczki mnożenia, ale obie wiemy, że znaczna większość miejsc tak nie funkcjonuje.

kreatywność na co dzień

Czy kreatywność może wrócić?

Jak najbardziej. Kreatywność, tak jak mięśnie, powinno się ćwiczyć, aby z biegiem czasu mieć po prostu łatwiej. Oprócz ćwiczeń istnieją również metody, które są dobrymi drogowskazami przy procesach tworzenia. O każdej z tych rzeczy już wkrótce znajdziesz tu post. Ale jak to mówią – wszystko w swoim czasie. Jeśli nie chcesz niczego przegapić koniecznie dołącz do mojej grupy na Facebooku Inspiratorki oraz zapisz się do newslettera.

Kreatywność to zabawa, która pomaga robić rzeczy lepiej i sprawniej. Bez znaczenia czym się aktualnie zajmujesz, albo jakie masz plany na najbliższy kwartał – dobre pomysły przydadzą Ci się. Wspomniany wyżej Donald Winnicott wielokrotnie powtarzał, że kreatywność to szczególna postawa wobec rzeczywistości, która polega na bawieniu się nią. Tak po prostu.

kreatywność na co dzień

Kreatywność a twórczość

Tworzenie różnych rzeczy jest naturalne i, uwierz mi, każdego dnia coś tworzysz – bez znaczenia czy to obiad, makijaż, urządzanie mieszkania czy opracowywanie pomysłu na biznes. Każda z tych czynności wymaga od Ciebie ułożenia kilku puzzli – choć w przeciwieństwie do popularniej gry, w rzeczywistości nie mają one tylko jednej możliwości na połączenie. Jak je ułożysz to zależy tylko od Ciebie. Możesz się kierować ogólnymi schematami i na obiad jeść kurczaka z warzywami i ryżem, albo próbować nowych rzeczy i od czasu do czasu dodać coś nowego, na przykład łyżkę masła orzechowego.

Kreatywność zazwyczaj oznacza zupełny brak barier, jednak takie zero-jedynkowe pojęcie ma sporo wad. Większość pomysłów, a zwłaszcza tych, z których będziesz korzystać tylko Ty lub Twoi najbliżsi, możesz realizować metodą prób i błędów – spoko. Jednak w momencie, gdy chcesz się podzielić swoją twórczością z szerszym gronem odbiorców potrzebujesz kilku ram, które pomogą Ci ulepszyć, dostosować oraz zweryfikować swój pomysł. Co jest takimi ramami? Chociażby pojęcie co jest powszechnie ładne (a co nie), albo wcześniejsza analiza czy aby na pewno istnieje potrzeba, którą chcesz zaspokoić.

kreatywność na co dzień

Kreatywność na co dzień – dla kogo?

Pomysłowość przyda Ci się na każdym kroku kiedy masz do czynienia z nawet z tą małą twórczością (chociażby tą, o której wspomniałam wyżej – gotowanie czy malowanie się). Ale nie tylko. Czasem z pomocą wyobraźni założysz różowe okulary i przychylniejszym okiem spojrzysz na szare miasto i irytujące korki. Odrobina luzu, jaką wprowadza używanie wyobraźni sprawi, że będziesz po prostu czuć się lepiej. Oczywiście nie traktuj tego jako rady psychologa, bo jeśli czujesz, że coś nie jest tak jak powinno być, umów się na wizytę u profesjonalisty, to o czym ja mówię to dni, w które wstałaś lewą nogą i które zdarzają się każdemu, a z użyciem wyobraźni można łatwiej przez nie przejść.

Oczywiście, kreatywność na co dzień przyda Ci się również jeśli jesteś twórcą z krwi i kości, czyli prowadzisz bloga, projektujesz coś czy zakładasz własny biznes! Wyobraźnia i umiejętność twórczego myślenia to bardzo ważny element, zresztą co ja Ci będę mówić – sama wiesz najlepiej.

Koniecznie daj znać w komentarzu, do czego Tobie przyda się kreatywność?

One thought on “Dlaczego potrzebujesz kreatywności na co dzień?

  1. Moja kreatywnosc __ robotki reczne ! Robotki reczne __ odprezenie i terapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.