Porowatość włosów – jak dbać o włosy kręcone?

Co to jest porowatość włosów? Jak określić porowatość włosów za pomocą testu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się, czym się różnią włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate!

Porowatość włosów – co to jest?

Włosy składają się z wielu warstw łusek. Najbardziej zewnętrzne warstwy są odchylone od powierzchni – jedne bardziej, inne mniej. Porowatością włosów nazywamy właśnie ten stopień odchylenia łusek. Jeśli są mocno odchylone, mówimy, że włosy są wysokoporowate. Jeśli kąt nie jest duży, oznacza to, że włosy są średnioporowate. A jeśli łuski raczej przylegają do powierzchni, uznajemy, że włosy są niskoporowate.

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate są uznawane za najzdrowsze. Nie są podatne na stylizację i zabiegi fryzjerskie. Są gładkie, błyszczące i miłe w dotyku. Odpowiednio pielęgnowane mogą tworzyć piękną taflę.

Lubią minimalistyczną pielęgnację i lekkie produkty, ponieważ często są podatne na tzw. przyklap, czyli oklapnięcie tuż przy nasadzie i brak objętości.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate to włosy „normalne” – ich pielęgnacja jest najprostsza, ponieważ lubią miks minimalistycznej i rozbudowanej rutyny.

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate to włosy zniszczone. Wymagają rozbudowanej pielęgnacji, która pomoże je nawilżyć i zregenerować.

Test na porowatość

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie porowatości swoich włosów. Pierwszy i najdokładniejszy to sprawdzenie stopnia odchylenia łusek pod mikroskopem – ale umówmy się, mało kto ma dostęp do dobrego sprzętu. Kolejny to test na porowatość w szklance wody, który niestety nie jest skuteczny, a jego wynik często mija się z prawdą. Ostatnim i najlepszym wyborem będzie test na porowatość online – to prosty quiz składający się z kilkunastu pytań, które pomogą określić Ci, jakie są Twoje włosy. Gdzie znaleźć taki test? Oto kilka moich propozycji:

Test na porowatość Anwen

Test na porowatość Hairy Tale Cosmetics

Test na porowatość Sylveco

Najlepiej zrobić co najmniej dwa testy na porowatość i porównać wyniki. Każdy quiz jest inaczej skonstruowany, dlatego dobrze jest wyciągać wnioski z kilku źródeł.

Porowatość włosów – różne wyniki

Może się zdarzyć, że w dwóch testach wyjdą Ci inne wyniki – w jednym włosy średnioporowate, a w drugim wysokoporowate. Wtedy możesz wykonać jeszcze jeden, rozstrzygający quiz lub uznać, że Twoje włosy są pomiędzy dwoma porowatościami. Oznacza to, że może im odpowiadać pielęgnacja i kosmetyki przeznaczone do obu typów pasm.

Wolisz film? Chodź na mój kanał na YouTube!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.