ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: WŁOSY

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: KOSMETYKI

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: MODA

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: PODRÓŻE

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: SERIE
act like a lady, think like a boss
LifeStory

Opera Haute Couture

Opera Haute Couture 7 maja, 2015Leave a comment

“Moja praca – to ja.” (Gosia Baczyńska) Jeśli to prawda, to wnętrze Baczyńskiej jest niesamowicie ciekawe, inspirujące i zapierające dech w piersiach, tak jak jej projekty do największych oper. Stroje operowe projektowane przez znanych i lubianych to nie nowość, w czasach swojej świetności wykonywał je także Yves Saint Laurent. Po spektaklach trafiają do magazynów, spotykając inne modele od innych projektantów. Kurzą się i czekają na ewentualne wznowienie sztuki. Albo, tak jak stroje warszawskiej opery trafiają na wystawę Opera Haute Couture.

Na 10 grudnia czekały kreacje z oper: Don Giovanni, Halka, Rigoletto, Traviata, Święto Wiosny, Nabucco, Tristan, Madame Butterfly, Oniegin i Carmen.
Dzieła duetu Baczyńska – Ossoliński, Zienia, Majewskiego, Adamskiego, Bakuły, Klimas, Tesławskiej i Grabarczyka, Roericha, Squarciapino, Arkadiusa.

Wystawę możemy zobaczyć za darmo do 15 lutego 2015 od czwartku do soboty w godzinach od 10 do 17 w muzeum Opery Narodowej w Warszawie.

Pomimo, że wystawa nazywa się Opera Haute Couture, to nie wszystkie przedstawione tam stroje nazwałabym wysokim krawiectwem.

 

Na jedenastu projektantów klasę pokazało trzech – Baczyńska, Ossoliński i Zień. Nasza polska Świetna Trójca.

 

Kreacje zaprojektowane przez Gosię i Tomka do Traviaty zapierają dech w piersiach i pięknie reprezentują polskie haute couture. Na wystawie możemy podziwiać dwie sukienki, jedną czarną, długą i cekinową, która zaraz po ‘okładkowej’ zaprojektowanej przez Klimas do Oniegin, jest najpopularniejszym modelem na wystawie. I kolejną, srebrną, wyszywaną opalizującymi kryształkami.

 

Oprócz tego Gosia zaprojektowała pierzaste boa w odcieniach niebieskiego, a do tego czarny gorset.
Męską częścią garderoby zajął się Tomek, projektując trzy garnitury glamour. Jeden srebrny i dwa czarne – również mieniące się.

 

Tak jak kostiumy do Traviaty można określić jako dostojne i poważne, tak sukienki do Tristana są ich całkowitym przeciwieństwem, są beztroskie, zwiewne i delikatne.
Wszystkie cztery są białe z delikatnymi zdobieniami, u niektórych były to kryształki, a u innych marszczenia.

 

Uważam, że taką wystawę powinien zobaczyć każdy, kto choć trochę interesuje się modą czy sztuką.
Ubiór też jest formą sztuki co doskonale pokazał Arkadius, który zamykając się w narzuconych fromach (fasonach) epoki (wykonywał stroje do Don Giovanniego) zabawił się tkaninami, nanosząc na nie ciekawe wzory inspirowane francuskim wersalem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZAJRZYJ NA MOJEGO INSTAGRAMA
•••
Copyright by Maja Puente
Design with love by BS ♥