5 najlepszych kolekcji Paris Couture jesień-zima 2016

W Paryżu właśnie skończył się kolejny gorący okres dla przemysłu modowego. Pokazy Paris Haute Couture na jesień-zimę 2016 przeszły do historii. Co ciekawego pokazali „Ci najwięksi”, a czym zaskoczyli mniej znani projektanci? I na co warto zwrócić uwagę?

Pośród tylu zachwycających kolekcji prezentowanych przez ostatnie kilka dni było mi ciężko wybrać pięć najlepszych. Projektanci, na których najbardziej czekałam – Elie Saab, Giambattista Valli i Guo Pei zawiedli.

Zdecydowanym faworytem jest kolekcja Diora. Uwielbiam ich nawiązanie do new looku założyciela. Jak zwykle królowała klasyka i elegancja. Mam nadzieję, że równie dobre kolekcje będą „za rządów” nowej dyrektor kreatywnej Marii Grazii Chiuri.

dior jesień zima 2016

Nieco bardziej ekstrawagancką interpretacją klasyki wykazał się Stephane Rolland. Odważne wycięcia, materiałowe konstrukcje, a to wszystko utrzymane, wbrew pozorom, w minimalistycznej całości.

stephane rolland jesień zima 2016

Z kolei Donatella Versace kręcąc się wokół elegancji, użyła metalicznych tkanin i, uwielbianej również przeze mnie, asymetrii. W porównaniu do kolekcji Rollanda i Diora, wyczuwalny jest spory rozmach typowy dla marki. Na szczęście zabrakło również typowego włoskiego przepychu.

versace jesień zima 2016

Księżniczkowa część kolekcji haute couture jest uwielbiana przez miliony kobiet. Zazwyczaj w roli kreatora marzeń najlepiej spełniał się Elie Saab. Niestety, od paru kolekcji wyczuwam brak pomysłu na markę. Co za tym idzie – przesada zdobień, kombinowanie z koronkami, falbanami i innymi upięciami. Pałeczkę powoli zaczyna mu odbierać Zuhir Murad, który również czerpie inspirację ze wschodnich kultur. A zwłaszcza z arabskiej i hinduskiej.

zuhir murad jesień zima 2016

Najgłośniejszym wydarzeniem całego eventu był zdecydowanie jubileuszowy pokaz Fendi z okazji 90-lecia marki. Chodzące po wodzie modelki, pięknie odnowiona fontanna di Trevi (współfinansowana przez Fendi) i kolekcja obfitująca w kwiatowe motywy. W tym przypadku ciężko oceniać stroje „moim widzimisię”, ponieważ jest to bardzo dobry przykład prawdziwego kunsztu haute couture. Precyzji i dbałości o detale wynikających z ogromnych zdolności manualnych i ponadprzeciętnej cierpliwości. Wiem co mówię, bo chciałam wyszyć dwie sukienki małymi perełkami. Jedyne czego nie ogarniam w ogólnej wizji pokazu to dorysowanych modelkom bródek… Jakieś sygestie?

fendi jesień zima 2016

W formie wisienki na torcie podsumowania Paris Haute Couture jesień-zima 2016…
W niektórych pokazach pojawiły się małe dziewczynki w miniaturach, albo osobno zaprojektowanych kreacjach. I tak jak na pokazach ready-to-wear małe dzieci w mini wersjach strojów wyglądają uroczo. Tak tutaj, przy haute couture wygląda to *co najmniej* przerażająco. Zresztą to temat na obszerniejszy wpis…

13606851_1219855411392876_8560736440557892107_n

Franck Sorbier couture jesień zima 2016

Foto.: na początku wpisu – Dior couture aw 2016 Kevin Tachman/Backstage AT
reszta – facebook.com/hautecoutureweek

 

 

One thought on “5 najlepszych kolekcji Paris Couture jesień-zima 2016

  1. www.kasiaekiert.pl

    wszystko wygląda niesamowicie elegancko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.