ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: WŁOSY

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: KOSMETYKI

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: MODA

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: PODRÓŻE

ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY Z KATEGORII: SERIE
act like a lady, think like a boss
LifeStory

Jak się uczyć do matury?

Jak się uczyć do matury? 10 stycznia, 201814 komentarzy

jak_sie_uczyc_do_Matury

Nie ma jednego najlepszego sposobu na naukę. W dużej mierze to zależy od naszych predyspozycji, ogarnięcia i motywacji. Mimo tego, wychodzę z założenia, że im większy wachlarz sposobów tym łatwiej nam się zebrać w sobie.

Przypilnuj się!

Weź kartkę, długopis i zrób poglądowy kalendarz. Potem wykreślaj dni, w których się uczyłaś. Widzisz jak na dłoni ile dni wykorzystałaś i ile zmarnowałaś. Daje do myślenia, prawda?

Ania z bloga Blue Kangaroo jakiś czas temu stworzyła wyzwanie “Miesiąc Systematycznej Nauki“, zobacz co zaproponowała oprócz tego fajnego kalendarza.

Metoda Pomodoro – zorganizuj sobie czas

Nie znam osoby, która bardziej ode mnie broniłaby się od spróbowania tej metody. Codziennie wymyślałam nowe “ale”, a moim powtarzanym jak mantra było: jak coś zaczynam, to nie lubię przerywać. Albo: jak robię, to od A do Z.

Spróbowałam kilka miesięcy temu i się zdziwiłam.

Uczenie się szło szybciej, miałam więcej siły, energii i motywacji. Po prostu: chciało mi się chcieć.

Metoda Pomodoro – co to jest?

Efektywne zorganizowanie sobie czasu – 25 minut się uczysz/pracujesz/skupiasz na czymś i 5 minut odpoczywasz. Dzięki przerwom odświeżasz głowę i idzie Ci lepiej. Łatwiej przyswajasz kolejne rzeczy i możesz zapamiętać je na dłużej.

Quizlet – narzędzie do nauki słówek i definicji

Nie ma lepszego sposobu uczenia się słówek, mówi to osoba, która zdaje trzy matury rozszerzone z języków. Mamy tutaj rozbudowane metody nauki, przypomnienia, żeby powtórzyć materiał i możliwość przeniesienia do Quizleta całych dokumentów ze słówkami.

Jak się uczyć słówek? Odpowiedź jest prosta – Quizlet.

jak się uczyć do matury

Mapa myśli – dobre do uczenia się np. epok literackich

Tej metody jest tyle samo zwolenników co przeciwników. Ja bez niej nie potrafię się obejść. Robię mapy myśli od gimnazjum i bez większego wysiłku zapamiętuje z nich jakieś 70%. A to całkiem sporo, kilka razy przeanalizujesz ją i zapamiętasz jeszcze więcej.

 

Vlogi, które pomogą Ci w przygotowaniu do matury

Wiedza z wami – język polski (podstawa i rozszerzenie)

Matemaks – matematyka (podstawa i rozszerzenie)

engVid with Ronnie – język angielski (podstawa i rozszerzenie)

14 comments

  1. Właśnie uświadomiłam sobie ile lat minęło od mojej matury. O ranyyy! Wtedy wydawało mi się, że nic bardziej stresującego nie spotka mnie w życiu 🙂 Moją metodą była systematyczność, dobra organizacja pracy i przejrzyste materiały. Poszło całkiem nieźle 🙂

  2. Pomodoro to bardzo fajny sposób na naukę 🙂 Drugi, nie pamiętam jak si nazywa, że codziennie uczymy się czegoś n. 5 albo 10 minut. Łatwiej zmobilizować się do nauki, która tak krótko trwa, a jednocześnie już jak się usiądzie, to siedzi się dłużej 🙂

  3. Pomodoro jest świetne ja jeszcze zawsze zapisuje co danego dnia muszę się nauczyć i do tego zdążę jeszcze jak zaznaczam coś co już umiem i wodze ile już się nauczyłaś aż chce się dalej uczyć:)
    Zapraszam do siebie ! Również jest post o liczeniu się ale już na studiach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZAJRZYJ NA MOJEGO INSTAGRAMA
•••
Copyright by Maja Puente
Design with love by BS ♥