Jak określić priorytety i zająć się tym czym trzeba?

Określanie co tak naprawdę jest dla mnie ważne zajęło mi sporo czasu. Na chwilę obecną czuję się poukładana, wiem czego chcę i jakich ludzi potrzebuję w swoim środowisku, żeby być szczęśliwą. Jak określić priorytety? Ja to zrobiłam odpowiadając sobie na kilka pytań. 

Nie chcę robić czegoś czego nie lubię, tylko dlatego, że ktoś inny chce, żebym to robiła.

Chodzi mi przede wszystkim o pracę. W maturalnej klasie przychodzi moment, kiedy musisz coś wymyślić. Wybrać przedmioty, uczyć się ich, zdać egzamin i potem dostać się na studia. Wiele osób w tym momencie popełnia wybór kierując się ambicjami rodziców, presją środowiska… czy po prostu dobrą pensją. A ja wciąż żyję w idealistycznym świecie, myśląc, że w życiu trzeba robić to co się lubi.

Nie chcę tracić czasu na coś co mi się w przyszłości nie przyda.

Czasu nie można kupić, cofnąć i przeżyć podwójnie. Każdego dnia masz 24 godziny i coś trzeba z nimi zrobić. Wiadomo, kiedy odejmie się czas na sen, jedzenie, toaletę i inne takie, zostaje go mało. Za mało. W co warto zainwestować czas? W odpowiednich ludzi i pomysł na siebie. Długo sobie musiałam uświadamiać, że nie muszę być we wszystkim dobra. Zobacz co Cię interesuje, sprawia radość i sprawdź czy da się to tak przerobić, żeby móc na tym zarabiać. Jeśli widzisz to – zainwestuj w to. Jeśli nie – nie trać na to czasu.

Tak wygląda część moich priorytetów. Do pierwszego naprowadziły mnie obserwacje zwykłego dnia. Co do drugiego. Podstawowymi pytaniami były: czy wychodzi mi to czym się interesuję? jakie są możliwości pracy w branży?

Nie przejmuj się, jeśli nie potrafisz poukładać sobie priorytetów. To zajmuje mnóstwo czasu. Musisz się zawieźć na jednym ze swoich pomysłów z milion razy, żeby stwierdzić, że nie widzisz siebie robiącej tego. Mam dla Ciebie jeszcze jedną radę. Nie kieruj się tym co i jak robią inni. Chcąc ich naśladować, albo dotrzymywać kroku zagubisz się bardzo łatwo. Odetnij się od nich, zrób głęboki wdech-wydech i idź. Swoją drogą, a nie innych.  

Jak określić priorytety? Zadać sobie kilka pytań o swoje pasje, o to co się lubi i co by się robiło nawet za darmo. Potem zweryfikować je i iść przed siebie. Nie patrząc na innych.

 

4 thoughts on “Jak określić priorytety i zająć się tym czym trzeba?

  1. Ciężko stwierdzić, co nam się w życiu może nie przydać. Każde doświadczenie, przeżycie nas kształtuje…

  2. Określanie priorytetów jest trudne, ale bez tego będziemy kręcić się w kółko 🙂

  3. No ja jestem stara dupa a przyznam, że nadal mam z tym kłopot ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.