5 sposobów – jak się zorganizować, czyli co nauczyło mnie blogowanie i projektowanie

Ci, którzy znają mnie osobiście mają mnie za jedną z bardziej nieogarniętych osób na tej planecie. Przyznaję się, tak jest. Jestem zakręcona, mam mnóstwo rzeczy na głowie, ale od dłuższego czasu nagle mam czas na wszystko. Na znajomych, na siłownie, na bloga, na organizację pokazów i szkołę. Jak?

 

Jak się zorganizować?   

Do momentu całkowitej automatyzacji działań, próbowałam MILIONY różnych sposobów. Myślę, że samo szukanie tych idealnych narzędzi zajęło mi więcej czasu niż ogarnięcie kolekcji. Metodą prób i błędów – bardziej błędów. Wybrałam pięć sposobów na zorganizowanie się, które sprawdzają się bez zarzutu.

Przyznaję. Niektóre to zupełny basic. Ale mało kto z nich tak naprawdę korzysta.

Jak się zorganizować?

| 1 lista to do i grafik-kalendarz

Dwie podstawowe kartki, które są obecne na moim biurku. Z zasady wolę papier, ale jak już wymyślę co muszę zrobić, zapiszę to na kartcę, rozplanuję na papierze. Przenoszę wszystko do kalendarza Google. Dzięki temu, mam wszędzie dostęp do rzeczy, które muszę zrobić i ogarnąć.

Fajną opcją są też gotowe planery. Najładniejsze znajdziesz u Pani Swojego Czasu (po zapisaniu się do newslettera) i DesignYourLife (pojawia się na każdy miesiąc) .

| 2 notatnik

Wydaje mi się całkiem niemożliwe, żeby zawsze mieć przy sobie jeden i ten sam notatnik. Noszenie tego i pilnowanie, żeby zawsze był w torebce chyba by mnie wykończyło. Dlatego zaczęłam używać OneNote mam do niego dostęp na telefonie i laptopie. Nic więcej mi nie trzeba.

| 3 appblocker

Stay Focus. To moja największa zmora. Jestem jednym wielkim multitaskingiem, często zupełnie odruchowo sięgam po telefon i bezmyślnie włączam wszystko co da się scrollować. Wiesz ile czasu to pożera?! Masakra. Dlatego znalazłam aplikację idealną, która blokuje mi każdą aplikację, którą zaznaczę. Można ustawić tam kilka planów. Ja mam jeden, który blokuje Facebooka, Instagrama i Snapchata codziennie na 24 godziny. Kiedy mam coś do zrobienia, po prostu go aktywuje. Jak skończę – wyłączam.

Jak już tak wspomniałam o multitaskingu, to przypomniało mi się, że niedawno pojawił się wpis na ten temat. A tak dokładniej: trzy sposoby na efektywny opoczynek

| 4 Kubek herbaty… i dzień raportowania  

Od kilku miesięcy razem z ModesteCrew praktykujemy poniedziałkowe raportowanie. W poniedziałki zdaję relację z tego co zrobiłam (a czego nie!) w poprzednim tygodniu. Potem przez chwilę dyskutujemy o tym, myślimy co poprawić, co można odpuścić, a na czym najlepiej się skupić. Niby nic, a mobilizuje i motywuje do działania.

| 5 Tryb: one thing, one day 

Chodzi o to, że nie da się jednego dnia zrobić wszystkiego z listy. Sorry. Dlatego, tak jak wspomniałam wcześniej – na liście to do, wypisuje wszystko co muszę zrobić. Ustalam dni i rozpisuje w grafiku. Dzięki temu mam więcej czasu na odpoczynek czy bieżące sprawy.

4 thoughts on “5 sposobów – jak się zorganizować, czyli co nauczyło mnie blogowanie i projektowanie

  1. Cenne wskazówki, ja od siebie polecam lazy BuJo – czyli wszystko w jednym miejscu bez nadmiernego zaangażowania czasowego 🙂

    • Maja Puente

      lazy BuJo? słyszałam tylko o zwykłym BuJo, ale nigdy nie umiałam się zebrać w sobie, żeby taki założyć, zwłaszcza, że bardzo mi się podobają takie ozdobione…

  2. a ja z kolei zupełnie nie mam problemu z noszeniem papierowego notatnika – sprawdza mi się dużo lepiej niż ten online 🙂 Ale to też kwestia tego, że ja muszę mieć zawsze przy sobie coś do notowania/szkicowania i taki notes + kalendarz w jednym, jest po prostu dla mnie szalenie wygodny <3

  3. Ja też nauczyłam się organizacji odkąd zaczęłam pisać bloga 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.