jak znaleźć pasję

Trzy metody na znalezienie pasji. Wybierz swoją ulubioną

Posiadanie pasji lubię porównywać do patrzenia na świat przez różowe okulary, to właśnie dzięki niej dostrzegamy więcej pozytywnych stron, a dzień jest pełniejszy i szczęśliwszy. Fajna perspektywa, prawda? Zobacz jak znaleźć pasję według moich trzech metod.

Zanim jednak opowiem o metodach na znalezienie pasji, przyznam się do czegoś. Uwielbiam ciągnąć mnóstwo srok za ogon, mam słomiany zapał i na dodatek wiecznie brakuje mi czasu. Nie jesteś sama.

Łapałam się wszystkiego: muzyki, sportu, pisania opowiadań, rysowania, gotowania, pieczenia i szydełkowania. Jestem przekonana, że gdybym mocniej się zastanowiła, wypisałabym jeszcze dziesięć innych przykładów.

Każde hobby jakie miałam, po pewnym czasie rzucałam. Co ciekawe, do jednych zainteresowań wracałam, a do drugich nie, domyślasz się dlaczego?

Do prowadzenia marki odzieżowej, rysowania i blogowania wróciłam z trzech powodów. Po pierwsze, w krótkim odstępie czasu zaczynałam czuć, że brakuje mi robienia którejś z tych rzeczy. Po drugie, miałam świadomość, że moja dotychczasowa praca pójdzie na marne. I po trzecie, znałam odpowiedź na pytanie „dlaczego chcę to robić?”.

 

jak znaleźć hobby

Jak znaleźć pasję?

Są trzy drogi. Pierwszą, czyli metodą prób i błędów, poszłam ja, ale tylko dlatego, że nie miałam pojęcia o dwóch kolejnych. Drugą drogą do znalezienia hobby jest dokładna analiza swoich mocnych stron, a trzecią – zadawanie sobie ogromnej ilości pytań.

Metoda druga – analiza swoich mocnych stron

Jakiś czas temu zrobiłam test Strengths Finder z uniwersytetu Gallupa, który wykazał mi pięć moich najmocniejszych cech: Empatia, Maksymalista, Osiąganie, Elastyczność, Rozwijanie Innych. Jak taka informacja pomoże Ci znaleźć hobby?

Weźmy na warsztat moje cechy. Patrząc się na Maksymalistę i Osiąganie można wywnioskować, że interesuję się rzeczami związanymi z biznesem. Z kolei jeśli połączysz ze sobą Empatię i Rozwijanie Innych, powstanie zaintersowanie psychologią. Dzięki dokładnym informacjom z takiego testu i połączeniu cech w odpowiedni sposób, możemy łatwo uświadomić sobie czym się interesujemy, albo czym mogłybyśmy się interesować.

Pamiętaj, pasją nie musi być konkretna czynność, taka jak malowanie. Pasją może być też kosmos.

 

jak znaleźć pasję

Co jeśli pasją jest kosmos?

Wtedy zamiast ćwiczenia swoich umiejętności, dowiaduj się nowych rzeczy. Czytaj, słuchaj, oglądaj i dołączaj do grup tematycznych.

Trzecia metoda – zadawanie pytań

Lepsze poznanie siebie samej, nie tylko pomoże Ci w znalezieniu pasji, ale i w ustaleniu swoich priorytetów, myśli przewodniej i wartości, jakie są dla Ciebie najważniejsze. Jednym słowem, same pożyteczne rzeczy. Niestety, odpowiadanie na takie pytania to jeden z najtrudniejszych testów, jaki masz okazję w życiu napisać, ale też najbardziej wartościowy.

Ja z tymi pytaniami walczyłam kilka dni i nadal mam wrażenie, że niektóre odpowiedzi wymagają dopracowania.

 

jak znaleźć pasję

 

Zadawanie pytań sobie jest jedną opcją tej metody, drugą jest popytanie znajomych czym oni się interesują. Może uwielbiają coś co ty też podświadomie lubisz i we dwójkę zarazicie się, i będziecie wspólne rozwijać swoje hobby.

Jak rozwijać swoją pasję?

Samo znalezienie pasji nie oznacza jeszcze, że nagle zaczniesz czerpać z życia garściami. Musisz ją jeszcze regularnie rozwijać. Poszukaj książek i filmów o danej tematyce, poczytaj biografie ludzi, którzy zajmowali się tym i odnieśli sukces. Rozejrzyj się też za tematycznymi blogami i grupami na Facebooku. Możliwości masz mnóstwo, znacznie więcej niż poprzednie pokolenia.

Daj mi znać w komentarzu czy masz już swoją pasję, jeśli tak to jaką, a jeśli nie, to którą metodę wybierzesz!

  1. Bookowa Dziewczyna

    Czasem pasję odkrywa się przez przypadek. Ja w taki sposób odkryłam swoją do DIY i majsterkowania. Po prostu czasem trafia się w odpowiednie miejsce żeby komuś w czymś pomóc, a zostaje się z pasją na lata. Posiadanie pasji wzbogaca, nadaje życiu sens. Dlatego warto ją mieć 🙂

  2. AgentGirl Blog

    świetny post. Ja tez znalazłam swoje pasje. Niekiedy mam słomiany zapał, ale wiele z nich nadal jakby we mnie siedzi. W jednej, łownej próbuję się cały czas rozwijać. pozdrawiam

    http://www.agentgirlblog.blogspot.com

  3. Ania Miłek-Mandziej

    Ważne aby mieć w życiu swoją własną pasję mamy wtedy motywację do działania i spełniamy się w tym co robimy 🙂
    Pozdrawiam
    kobieceoszczedzanie.pl

  4. traveLover

    Podobnie jak Twoi rodzice, moi również podsuwali mi w dzieciństwie wiele rzeczy. To bardzo ważne! Najfajniejsze jest to, że nigdy mnie nie zmuszali do niczego, sama wybierałam. A to dostałam skrzypce (zagrałam na nich raz), a to gitarę (szybko zrozumieli, ze muzyki to ja mogę tylko słuchać), a to gimnastyka, basen (uwielbiam do dziś,trenowałam wiele lat pływanie), a najbardziej wspominam mapę świata w pokoju i wielkie atlasy… z tym rodzice trafili w dziesiątkę. Podróże są moją największą pasją! 🙂

  5. Niestety z telefonu nie mogę otworzyć dalszej części teksu, ale muszę przyznać, ze byłam taka, jak Ty. Zawsze musiałam mieć całe osprzetowanie na początek, stad mnóstwo nieudanych inwestycji moich rodziców: gitara, buty do tańca, kimono.. Pasje odnalazłam dopiero w dorosłym życiu, jest nią podróżowanie. Czasem bardzo żałuje, ze nie wyszlifowalam czegoś w dzieciństwie i teraz nie jestem w tym mistrzynią, ale mówi się trudno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.