Gianni Versace. Sukces, pieniądze, morderstwo

„Stworzenie takiej kolekcji, którą każdy polubi i nie skrytykuje, byłoby zbyt banalne. Krytyka jest częścią życia i musisz ją przyjąć.” (Donatella Versace) Dom mody Versace niejednokrotnie ją przyjmował, ale nie poddawał się, tylko szedł dalej i tworzył historię. Nawet kiedy nadszedł okropny okres po śmierci Gianniego, rodzeństwo się nie podkuliło ogonów i zbierało kolejne miliony na koncie. 

Marzec 1978, mediolańska Galeria Sztuki. Pierwszy pokaz kolekcji młodego Gianniego Versace, który w ciągu następnych lat, wraz ze wspierającym go rodzeństwem, stworzy luksusową markę i potwierdzi słowa, że w rodzinie siła.

Gianni Versace urodził się w 1946 roku w Reggio Calabria (we Włoszech). Dzięki jego matce, która była krawcową, młody Gianni zaczął projektować, nie dość, że mama go uczyła to jeszcze pozwalała mu brać skrawki materiałów leżące w pracowni by mógł samodzielnie szyć szmaciane lalki. Już w wieku dziewięciu lat zaprojektował swoją pierwszą sukienkę, osiem lat później sprzedał pierwszy model, a gdy miał 22 lata wylansował kolekcję letniej, damskiej odzieży pod własnym nazwiskiem. Często odbywał wyjazdy „służbowe” do Paryża i Londynu, by tam podpatrzeć znanych projektantów bądź kupić nowe tkaniny o różnorodnych wzorach.

Od 1972 roku życie Gianniego zaczyna się zmieniać. Przeprowadził się do Mediolanu i tworzył kolekcję dla Ezio Nicosia (właściciela firmy włókienniczej Florentine Flowers). Trafił na idealny moment, gdy włoskie produkty zaczęły podbijać międzynarodowe rynki. Po przerwaniu pracy w Florentine Flowers pracował jako wolny strzelec dla wielu firm.

W 1976 roku do Mediolanu przyjeżdża Santo, aby pomóc bratu. Parę lat później do rodzeństwa dołącza Donatella. W wielkiej machinie Versace każdy pełni określone funkcje: Santo zajmuje się finansami, Donatella – kampaniami reklamowymi oraz dwoma liniami odzieżowymi – Young Versace i Versus, a Gianni głównymi kolekcjami – haute couture i prêt-à-porter.

W dzisiejszych czasach Versace to nie tylko ubrania. To również okulary, torebki, perfumy, akcesoria do domu, przedmioty codziennego użytku i porcelana…

Projekty Gianniego są bardzo oryginalną interpretacją panujących trendów. Są idealną mieszanką intensywnych braw (z których słynie rodzina), życia ale również przejrzystości. Według niego, sztuka i moda przenikają się wzajemnie.

Latem 1997 roku, Versace wracał z codziennego spaceru do swojego pałacu na Miami Beach. Rozległ się huk i bezwładne ciało Gianniego dotknęło rozgrzanych promieniami słońca schodów przy bramie Casy Casuarina.
Andrew Cunanan, seryjny morderca, zabił jednego z największych projektantów w historii. Parę dni później został odnaleziony przez policję. Martwy.
Pięć lat temu były mafioso, Giuseppe di Bella, napisał w swojej książce, że projektant został zabity z powodu długów wobec włoskiej mafii. 

Film „House Of Versace” pokazuje głównie lata po śmierci Gianniego, kiedy obowiązki tworzenia kolekcji spadły na siostrę. Wiązało się to z zadłużeniem firmy oraz załamaniem i uzależnieniem od używek samej Donatelli. W dniu, kiedy ukochana siostrzenica, Allegra, kończy 18 lat, przejmuje firmę, wypełniając tym samym ostatnią prośbę wujka. Równocześnie rodzina posyła dyrektor artystyczną, na odwyk. Gdy Donatella przebywa na odwyku, inspiruje się normalnymi kobietami i odrodzona jak feniks wraca do gry. Tworzy kolekcję wartą nazwiska „Varsace”. 

Celem rodzeństwa, było pozostawienie firmy w rękach rodziny, tak więc główną właścicielką, a także spadkobierczynią jest siostrzenica Gianniego – Allegra, w zarządzaniu pomaga jej wuj Santo. Natomiast dyrektorką artystyczną i główną projektantką jest Donatella.

M.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.