Czy w modzie jest rasizm?

„Mam marzenie, że pewnego dnia w Alabamie, z jej zajadłymi rasistami, z jej gubernatorem, z którego ust sączą się słowa wprowadzania i anulowania; pewnego dnia właśnie w Alabamie mali czarni chłopcy i czarne dziewczęta będą mogli wziąć się za ręce z małymi białymi chłopcami i białymi dziewczętami jak bracia i siostry.” (Matrin Luther King)

Kto by nie znał słynnych słów Martina Luthera Kinga wygłoszonych podczas Marszu na Waszyngton w 1963 roku?
Można powiedzieć, że jego marzenie się spełniło, co prawda po latach. Nadal istnieją żarty o Murzynach, nadal przez część osób uznawani są za kogoś gorszego, ale już nie na taką skalę jak kiedyś.

 

CZY W MODZIE JEST RASIZM?

 

Świat mody jest jednak konserwatywny jeśli chodzi o kolor skóry. W 2014 roku „Guardian” przedstawił następujące statystyki: 80% modelek, które wystąpiły na Nowojorskim Tygodniu Mody, miały biały kolor skóry, 9,8% – żółty, a raptem 7,7% – czarny.

 

Przez ponad dekadę na okładce brytyjskiej edycji Vogue’a nie pojawiła się ciemnoskóra modelka, aż do numeru z lutego 2015. Była na niej Jourdan Dunn, która równocześnie ujawniła prawdę o rasizmie w modzie.

 

czy w modzie jest rasizm

 

„Jeśli masz czarną twarz, nikt nie chce cię na okładce magazynu. Mówią, że pismo nie będzie się wtedy sprzedawać, ale nie ma na to dowodów. Ludzie, którzy kontrolują ten biznes, są leniwi. Wiele czarnych modelek boi się mówić o tym, co się dzieje. Ludzie myślą, że wszystko w tym biznesie jest glamour i że jesteśmy traktowane tak samo. Ale tak naprawdę panuje rasizm”
Jourdan Dunn dla „Guardian”, 2014r.

 

To samo potwierdza również topmodelka Naomi Campbell, wspomina, że musiała pracować dwa razy ciężej, żeby znaleźć się tam, gdzie jest.

 

„Statystyki są naprawdę szokujące. Ciało, uroda i talent nie mają znaczenia, liczy się tylko jakiego koloru jesteś. Myślę, że projektanci ukrywają się za estetyką. Cała ta ich gadanina o „kreatywnej wizji” to tak naprawdę ukryty rasizm.”
Naomi Campbell dla telewizji ABC

 

Pierwszą próbę zwrócenia uwagi na problem rasizmu w modzie podjęła Franca Sozzani, redaktor naczelna włoskiego „Vogue’a”, wydając cztery okładki („All Black Issue”) z ciemnoskórymi modelkami (Naomi Campbell, Jourdan Dunn, Liya Kebede i Sessilee Lopez) w lipcu 2008 roku.

W mediach powstała dyskusja o dyskryminacji w modzie, ale szybko ucichła, nie zmieniając nic.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.